Novinky

19.08.2017

Strašická Pohodovka na přehlídce.
V sobotu 19.8. se vypravili členové Strašické Pohodovky do Bernartic v jižních Čechách, aby se zúčastnili desátého ročníku tamní přehlídky malých dechových orchestrů. Spolu s Pohodovkou vystupovaly ještě tři oblíbené kapely z Jihočeského kraje. Přehlídku zahájili Kameňáci Petra Pouzara a jejich hodinový blok písniček přičaroval úsměvy na tváře posluchačů. Kameňáky vystřídala Hartmanická muzika () a opět se letním areálem v Bernarticích rozezněly jihočeské písničky. To už s obavami poslouchali i Strašičáci. Písničky které dosud plnily bernartický amfiteátr byly trošičku jiné než ty, které sem přivezla Strašická pohodovka. Budou se západočesky hrané lidovky Jihočechům líbit? Hráči Pohodovky však nad tím mávli rukou. Přijeli si to sem hlavně užít a zahrát si. Tak, jak jsou zvyklí. Pro radost a od srdce. A v tom je krédo Pohodovky. Když se to líbí muzikantům, když to dělají z radosti, s radostí a pro radost, určitě se ta pohoda z jeviště roznese i mezi posluchače. A právě tak tomu bylo i v Bernarticích. První písničky naslouchali posluchači zvědavě, ale s každou další se jim tváře víc a více rozjasňovaly. A když ve druhé polovině vystoupení vyrukovala Pohodovka s osvědčenými kusy šedesátých let, bylo jasné, že si ostudu neuříznou. Na závěr celého festivalu vystoupila kapela Sedmikráska z Týna nad Vltavou. Všechny kapely odvedly velmi dobrý kus muzikantského řemesla, proto bylo divácké hlasování o nejsympatičtější soubor napínavé. Tři jihočeské kapely to měly do Bernartic v součtu méně kilometrů, než Strašičtí. Bylo tedy pochopitelné, že měly v hledišti své fanoušky a příznivce. O to překvapivější bylo vyhlášení výsledků diváckého hlasování. Na desáté přehlídce malých dechových orchestrů v Bernarticích u Písku se nejvíce líbila Strašická Pohodovka!

01.10.2016

STRAŠICKÁ POHODOVKA ZVE NA:
Oblíbený pořad patří také pořádání vystoupení, O soudek, který je založený na kontaktu s posluchačem. Český rozhlas Plzeň jeho prostřednictvím vychází vstříc všem, kdo chtějí udělat radost písničkou svým blízkým a známým.
Tento pořad se koná ve ČTVRTEK 6.10. 2016 v ČESKÉM ROZHLASU PLZEŇ.
Vstup od 16 30 hod samotná pořad s Pohodovkou od 17-18 hod.
Historie pořadu:
Hudební pořad.
Pořad plný dobré dechovky Zaměřuje se na skladatele, aranžéry, textaře, sólové zpěváky, instrumentalisty nebo orchestry, a to jak z domova, tak i ze světa. Využívá bohatého archívu ČRo Plzeň - tzv. "trvalek" a přináší i aktuální novinky z oblasti oblíbeného hudebního žánru.
Připravuje a moderuje: Jaroslav Kopejtko

01.12.2015

Společný listopadový koncert s Jugendblasskapelle
Společný listopadový koncert s Jugendblasskapelle z německého Hohenfelsu byl v pořadí již třetím (nebo čtvrtým??) společným podnikem. Nejdřív se představila každá kapela samostatně a v závěru koncertu zahrály oba soubory několik kousků společně. Spolupráci Strašic a bavorského Hohenfelsu tak podpořily obě kapely i na poli kulturním. Podobné vystoupení se chystá i v létě na bavorské straně. Pohodovka si pozvání do Německa váží a bude se chtít blýsknout. Určitě pro tuto příležitost nacvičíme několik zbrusu nových skladeb.
pda

pda

pda

pda


03.09.2015

BOŽENA ŠOPEJSTALOVÁ O POHODOVCE NAPSALA
Rokycany Podvečer krásného letního dne trávily desítky lidí v parku U Plzeňské brány. Přilákala je tam totiž Pohodovka ze Strašic a díky jejímu vystoupení byl zážitek z pondělních chvil dvojnásobný. "Ještě, že jsme nechali dovézt navíc lavice. Obvykle stavěné židle by vůbec nestačily. Předpokládali jsme velkou návštěvnost, ale ani druhé z vytvořených hledišť ještě nestačilo," konstatovala za město, které bylo s agenturou LH pořadatelem akce, spokojeně Vladimíra Kohoutová z odboru kultury. Repertoár Pohodovky, nachystaný tak, aby každý z výborných muzikantů měl svou chvíli většího blýsknutí, zahrnoval širokou škálu žánrů. Zpočátku převažovala dechovka, ale potom kapela sáhla i do soudku takzvaných populárních melodií. Českých i světových. K oblíbeným lidovkám tedy muzikanti přidali i skladby modernějšího charakteru, což potěšilo zejména mladší generaci posluchačů dechové hudby. A ještě něco místo, které má tahle parta devíti zkušených muzikantů v názvu, tedy Strašice, zvěčnili jako správní patrioti i písněmi o nich. Představovat na Rokycansku Pohodovku by asi bylo nošením dříví do lesa. Rozhodně si ale kromě výkonů muzikantů zaslouží pochvalu i dva zpěváci kapely. V případě pánské poloviny tohoto dua navíc za příjemný moderátorský výkon. ANI DVĚ provizorní hlediště vzniklá v parku U Plzeňské brány náporu posluchačů nestačila, zájem o koncert Pohodovky ze Strašic byl veliký. Obsazená byla kde jaká lavička v areálu i stupně kříže.
rokycany


Srpen 2014

Letní pohoda s Pohodovkou
Ahoj příznivci Pohodovky. Po kratší odmlce způsobené prázdninovou neochotou k jakékoliv činnosti, která by jen zdánlivě připomínala práci, vám přináším zprávy z letního života Pohodovky.
Poprvé jsme se do letní pohody naladili 14. června v Hlohovčicích u Staňkova. Vydařený pouťový koncert s pěkným počasím. O týden později jsme si zahráli na pivních slavnostech ve Zbirohu. Tady jsme se během produkce museli do pití piva nutit, protože teplota vzduchu spíš vybízela ke grogovým slavnostem. Akce začínala brzy dopoledne a my jsme to celé zahajovali. S přibývajícím časem lezla i rtuť teploměru nahoru a tak jsme v druhé polovině koncertu roztáli jak my, tak početné publikum.

5.července jsme se vydali do Rakové podpořit obecní slavnost, pořádanou u příležitosti fotbalového turnaje a trošku opožděných oslav dětského dne. Podobnou akci – Slavnosti léta jsme podpořili naší produkcí o pár dní později v nedalekých Kornaticích. To už jsme byli letně naladěni úplně všichni a těšili jsme se na pouťovou hru v Ostrovci. Tady jsme si zahráli 2.srpna a přálo nám i počasí.

Další část letního turné Pohodovku zavedla zpátky na zbirožské náměstí, kde pokračovalo za naší účasti kulturní léto. Tradičně přišla spousta lidí a mezi nimi hodně kamarádů a kolegů muzikantů. To nás potěšilo. Tady jsme taky byli od fanoušků pokáráni, že se na internetových stránkách kapely už dlouho nic nového neobjevilo. Tímto se omlouváme a popisem letního turné si to snad u našich příznivců vyžehlíme. Po skončení produkce jsme se hned přesunuli do Mirošova, kde nás čekalo další vystoupení. Hráli jsme ve dvoře hospůdky U Kozlerů na reklamní akci rodinného pivovaru Bernard. K písničkám se mělo podávat čtrnáctistupňové (plnotučné) pivo, za lidovou pětikačku. Přijeli jsme, postavili aparát a začalo pršet! My jsme šli na oběd, ale i když byl skvělý, nálada klesala pod bod mrazu. Skrz okno restaurace a provazy deště, jsme smutně koukali do prázdného dvora. (viz. foto 1)

Do zahájení akce zbývala ještě hodina a tak jsme začali počasí zaříkávat. Každý po svém. Někdo se modlil, jiný říkal nahlas sprostá slova, další jen beznadějně komentoval stav v atmosféře slovy dědy Komárka z filmu Na samotě u lesa. Nakonec to za nás za všechny vyřešil Milánek. Převtělil se do panáčka z takového meteorologického domečku a vykoukl ze dveří. (viz. foto 2) Světe div se, přestalo pršet! Pamatujete si na tyhle domečky? Jako děti jsme je mívali doma. Kdo se nepamatuje, přidám ještě jeden obrázek – foto 3 :-)


Nakonec všechno dobře dopadlo. Dvůr se naplnil k prasknutí a my hráli s chutí a radostí asi o dvě hodiny déle, než bylo původně plánováno. Pivo jako křen, paní hostinská samý úsměv, lidí jako smetí a nikomu se nechtělo domů. A jestli mi to nevěříte, přijďte se příště přesvědčit! Ke Kozlerům do Mirošova!!!
Mňo a zatím poslední akce se odehrála v sobotu ve Hvozdci u Hořovic. Hráli jsme na venkovním jevišti a posluchači se měli při našich písničkách loučit s létem. Tak se totiž akce jmenovala. Nikomu se do toho ale nechtělo, a tak se popíjelo pivo, jedly se klobásy a hlavně se hrálo a zpívalo. Tedy,.. abych to uvedl na pravou míru. My jsme hráli a zpívali a lidi pili, jedli a zpívali, jen pokud měli prázdné pusy. My jsme jim to samozřejmě trochu záviděli a tak jsme po skončení produkce navštívili mého kamaráda a známého, známého řezníka Krkovičku. U něj na zahradě jsme jedli, pili, hráli a zpívali ještě asi dvě hodiny. No a tak jsme si tu akcičku užili i my :-)


květen 2014

Máje
Máme tady květen a s ním i tradiční májový kolotoč. První květnovou sobotu jsme zahájili na májích v Dobřívi. Začínali jsme v 8 hodin a teploměr ukazoval 6 stupňů!!! Bylo zataženo, místy spadlo pár kapek a pofukoval studený vítr. Žádná sláva. Kluci měli problémy s laděním, protože při nízkých teplotách jdou dechy s laděním dolů a harmonika naopak nahoru. Dechaři pořád zastrkávali své ladící "cuky" a Pořád to nebylo ono. Jako když tahá kočku za ocas! Až nakonec Ondra přišel se spásným nápadem! :-) Povídá: " Kluci, vytáhněte všichni, co nejvíc to jde, a já budu hrát v D duru!!!" Dechaři chvíli nedůvěřivě kroutili hlavama, ale zkusili to. A jupííííííí!!!! Najednou začala celá kapela ladit jako filharmonie!!! Ať to někdo zkusí!!! Ale to by musel (někdo) mít za harmonikáře takového šoumena (mistra svého řemesla), jako je Ondra! V celé kapele to najednou zvedlo náladu víc, než kdyby teploměr vylezl o deset stupňů. Ten se však i po poledni krčil okolo osmičky. To nám však přestalo vadit, když jsme začali ladit! :-) Dokonce jsme se tak odvázali, že jsme u místního tesaře na zahradě dali i pár vyloženě notových vypalovaček z koule!!! Taková Nechoď k nám rozproudila i krev všech dosud zmrzlých májovníků víc, než nabízený alkohol! Z této akce nemáme ani jednu fotku, protože se nikomu nechtělo kvůli foťáku sundávat rukavice!
Druhou májovou neděli už to bylo s počasím o něco lepší. Zahráli jsme májovníkům v Olešné. Prošli jsme celou vesnici a pod májí zahráli a zazpívali besedu. Tady jsme pár snímečků udělali.
masopust masopust


27.4.2014

Vojtěšská pouť
27. dubna jsme si zahráli na vojtěšské pouti u kaple, na kopci v lese nad Třebnuškou. Oproti loňsku bylo skvělé počasí a taky se to odrazilo na návštěvnosti. Lidí tam bylo jako na procesí a jak oni, tak i my jsme si to užívali. Na přání pořadatelů jsme hodinu přidávali. Poutníci, cyklisté, kolemjdoucí, čumilové, pořadatelé i všichni ostatní si užívali jak pěkného dne, tak našich písniček.
masopust masopust


1.3.2014

Masopusty
1.března jsme doprovázeli masopustní průvod v Holoubkově. Počasí nám přálo a tak to byla větší pohoda, než na začátku května, kdy jsme pěkně vymrzli na májích v Dobřívi.
masopust masopust
8.března jsme zopakovali Hůrky. Předloni to byla zkouška odolnosti (mráz od 12 do 16 stupňů – zamrzaly nástroje), ale letos pohodička. Dokonce máme i pár fotografií. Zvlášť ta pod sochou Svobody je zvlášť vypečená :-)
masopust masopust


14.1.2014

A je tady rok 2014
Hned na začátku roku, 4.ledna, nás čekal dlouhý výlet a ještě delší hra. Vydali jsme se až za Ústí nad Labem, do Chlumce zahrát na jednu veeelikou veselku. Obřadu se účastnilo na 500 lidí a hostů na svatební veselici se bylo přes 250!!! Z domova jsme vyjížděli po deváté dopoledne a vrátili jsme se ke třetí ráno.
Město Chlumec u Ústí n.L. Město Chlumec u Ústí n.L.

Konec roku 2013
Při letmém pohledu na rubriku novinky to vypadá, jako by se nic nedělo. Zatím opak je pravdou. Na stránkách bylo dosud mrtvo, ale kapela žije! Teď tedy zpětně, co jsme za tem půlrok prožili. Zahráli jsme na svatováclavském trhu ve Zbirohu, na vepřových hodech v Bušovicích. Na začátku listopadu jsme naše příznivce potěšili koncertem ve Strašicích. Zkusili jsme koncert natočit a to jak zvuk, tak obraz. V současné době natočený materiál zpracováváme a jak to dopadne, se dozvíte určitě na tomto místě. Buď to bude DVD se záznamem živého koncertu, nebo jen pár písniček pro reklamní účely. Něco ale určitě pustíme do světa (na Youtube) Za měsíc po strašickém koncertu jsme tamtéž zahráli na mikulášské zábavě spolu s kapelou Pecičky. V polovině měsíce jsme vyrazili do Nýřan. Tady jsme vystoupili v regionálně populárním pořadu Abeceda. Hráli jsme tady k poslechu i k tanci. Překvapilo nás, že jsme v Nýřanech narazili na posluchače z Kotopek. Ještě víc nás udivilo jejich ujištění, že jsou zde pravidelnými návštěvníky, protože u nás, u Hořovic se nic takového nepořádá. Kotopeckým jsme zahráli u nich doma v polovině prosince. Na začátku adventu jsme ve Strašicích pásmem koled pomáhali vytvářet tu správnou náladu při rozsvěcení vánočního stromu.


27.8.2013

Tolik lidí tu ještě nebylo!
17. srpna jsme hráli na zbirožském náměstí. Byl to promenádní koncert pořádaný v rámci akce "Zbirožské kulturní léto". Každou sobotu dopoledne se zde odehrávají vystoupení různých (převážně dechových) orchestrů. Tentokrát jsme to tedy byli my, kdo měl za úkol pobavit přítomné posluchače. Konečně se na nás usmálo štěstí a počasí nám přálo. Hlediště se začalo plnit dobrou půlhodinu před začátkem, který byl stanovený na 9:30. Už v této době vyváželi pořadatelé ze skladu další stoh židlí, aby si opozdilci měli kam sednout. Sluníčko pěkně hřálo a lidí pořád přibývalo. Kontakt jsme s nimi navázali už po první skladbě a tak se nad náměstím rozhostila ta pravá strašická pohoda. V polovině koncertu jsme si dali pauzičku a všichni se dali do řeči s lidmi z publika. Nechyběli naši příznivci z Otročíněvsi, což nás opět velmi potěšilo. Posluchači za námi vážili cestu i z Hořovicka, Hostomic, Strašic, Rokycanska, zkrátka ze širokého okolí. Jeden z pravidelných návštěvníků zbirožských koncertů se nechal slyšet: " Pánové, tolik lidí tu ještě nebylo!" A je to fakt. Židle, které rozmístili pořadatelé před jeviště pod slunečníky, byly obsazené a spousta dalších posluchačů se usadila stranou, pod stromy do stínu. Hloučky dalších, na které místo k sezení nezbylo, pak postávaly okolo.


Odpoledne jsme se přesunuli do Mirošova, kde nás čekal výborný oběd a další vystoupení. Hráli jsme ve dvoře hostince U Kozlerů. Museli jsme přece využít pěkného počasí ne? Grilovalo se, pivo teklo proudem, lidí jako much. Někteří přišli na avizovanou ochutnávku "plnotučného" piva Bernard, jiní rovnou na Pohodovku. Ti, co přišli na pivo, si poslechli naše písničky a ti, kteří přišli na Pohodovku, si zase dali pivo. Vydařená akce! Spokojenost na všech stranách. Pivaři byli spokojeni, příznivcům dechovky se líbilo, paní hostinská si taky libovala a i muzikanti si oba koncerty užili.11.6.2013

Pohodovka na májích
Letos jsme absolvovali čtvery máje. V Dobřívě, Olešné, Strašicích a v Zaječově. Ve všech čtyřech obcích jsme doprovázeli od časných ranních hodin májovníky na jejich pouti obcí a na závěr jim hráli Českou Besedu pod májkou. Všechny máje měly letos ještě jednoho společného jmenovatele a tím byl déšť. Všude jsme zmokli. Nejméně na prvních májích v Dobřívě, kde spadlo pár kapek ráno a pořádně se rozpršelo po posledních taktech Besedy:"Já jen tak, jak ten pták, pomiluju, nechám tak!" ...A začalo cedit! V Olešné propršela poslední čtvrtina průvodu, ale déšť nebyl nijak intenzívní. Při besedě už dokonce ustával.
Ve Strašicích jsme v dešti začínali a "užívali" si ho asi do půl jedenácté. Potom přestalo a po poledni nás už provázelo sluníčko. Sluneční paprsky nás mile hřály alkoholové zahřívání z předchozích chvil rychle vystoupalo do hlav mnoha májovníků. Promile alkoholu pod kůží pak vyprovokovaly některé májovníky ke koupeli v bazénu na jedné z navštívených zahrad. Povedená taškařice!


Nejvíc jsme zmokli na posledních májích v Zaječově. Tam se nebe zlověstně mračilo už od rána a od vyhrožování přešlo k činu okolo desáté hodiny. Potom už lilo a lilo a lilo! (Děda Komárek by to řekl trefněji) Však pršelo v celých Čechách a tento vydatný liják vyústil v rozsáhlé povodně. Přestože pršelo, májovníci nechtěli tancovat Besedu na sále, ale venku. I my jsme tedy museli vytáhnout aparaturu pod "slunečníky" a hrát venku. Mňo, přežili jsme, ale nic příjemného to nebylo. Petr Čermák s námi nebyl, protože má čerstvě odoperovaný meniskus a tak si zaječovskou anabázi s námi protrpěl Pepík Vácha. Děkujeme za pomoc.11.6.2013

Pohodovka v Senomatech
Po posledních májích se vypravila vykoupaná Pohodovka na koncert do Senomat na Rakovnicko. V plánu byla čtyřhodinová akce s hodinovou kulturní vložkou. Připravili jsme si tedy tři hodinky hraní a těšili se na pauzu uprostřed koncertu. Pořadatelé však kulturní vložku vypustili, aby si prý návštěvníci víc užili Pohodovky. Z koncertu bylo nakonec hraní k tanci, ale to vůbec nevadilo. Plný sál, spousta tanečníků a ti, kteří netancovali, si prozpěvovali s námi. Myslím, že se akce povedla. Do Senomat přijeli za námi i naši příznivci z Otročíněvsi. Vážili cestu skoro 40 km! To nás samozřejmě potěšilo. Ostatně oni často jezdí na naše vystoupení od té doby, co nás slyšeli hrát u nich doma v Otročíněvsi. Byli na našem koncertu ve Strašicích, když jsme křtili CD, jezdí za námi do Zbirohu. Teď se za námi chystají do Cerhovic na pivní slavnosti. Je to od nich velmi milé.

5.3.2013

Padla kosa na kámen!
Vždycky když někde hrajeme, mívá začátek vystoupení stejný průběh. Postavíme aparaturu, uděláme zvukovou zkoušku a jdeme si pro něco* k pití. Stojí-li u pípy mladá slečna, Marťas obvykle na dotaz co si dá, odpovídá otázkou: "Máte podmáslí?" Potom se chvíli pase na rozpacích obsluhující slečny a po její záporné odpovědi pronese naoko otráveně: "Tak si tedy zase musím dát pivo!" Nedávno však padla kosa na kámen. V Kotopekách, kde jsme už hráli, se na něj připravili a obvyklý vtípek se tak obrátil proti němu! Na obvyklou otázku dostal tentokrát kladnou odpověď!!! Ten koukal! Polknul nasucho a po chvilce přemýšlení pravil, že si ho určitě dá, ale později. Všichni okolo se pásli na jeho ztrápeném výrazu. Marťas si dal během vystoupení nějaké to pivo a ke konci akce skutečně vypil půllitr podmáslí!!! Přiznal se, že ho pil úplně poprvé. Za pár dnů nám i dovyprávěl, jak to celé dopadlo, ale to tady raději nebudeme rozmazávat!
*něco = v 90% případů pivo (10% tvoří řidiči s limonádou)20.2.2013

Radostná událost
Dne 28.1.2013 se našemu trumpeťákovi Jardovi Pražanovi a jeho manželce narodilo první dítě - syn Vojtíšek Pražan. Oba jsou v pořádku a viditelně šťastní. Tuto radostnou událost jsme společně několikrát řádně oslavili v restauraci "U Kozlerů" v Mirošově. Vedoucí této restaurace, naše kamarádka pí.Eva Málová, pro nás připravila bohaté pohoštění ( např. vynikající pečená vepřová kolena, lahodné 12° pivo Bernard… ). Při této oslavě jsme se bezva bavili a všichni budeme na tento večer dlouho vzpomínat. Přejeme tímto celé rodince hodně štěstí , zdraví a hodně krásných chvil.
kolektiv zkušených otců Strašické Pohodovky17.12.2012

"Strašická Pohodovka" a společné koncerty s "Kolping-Jugendblaskapelle"
V rámci mnohaleté partnerské mezinárodní spolupráce obce Strašice a německé obce Hohenfels byl v sobotu 24.11.2012 uskutečněn zájezd zástupců obce Strašice a malé dechové hudby Strašická Pohodovka do německého Hohenfelsu.
Po příjezdu do obce Hohenfels následovalo srdečné přivítání s občerstvením a poté nemuzikantská část výpravy absolvovala prohlídku města pod vedením starosty "Bernharda Grafa". Němečtí i čeští muzikanti si mezitím připravili podium v místním společenském sále, naladili nástroje a s napětím očekávali příchod prvních posluchačů. Koncert byl zahájen proslovem domácích i hostů v obou jazycích a poté už publikum věnovalo svojí pozornost muzikantům. Jako první zahrála místní mládežnická kapela Kolping . Orchestr předvedl jak skladby vážného charakteru tak i lidové písně. Druhá část koncertu patřila české dechovce v podání Strašické Pohodovky, která kromě lidovek zahrála i swingové skladby.Třetí část koncertu pak patřila oběma kapelám najednou. Tato část byla věnována zejména české dechovce, jejíž některé známé písničky si německá kapela nazkoušela. Mezi ně patří světoznámá polka Škoda lásky, Od Tábora až k nám a valčík Na krásné Šumavě.Ze závěrečného bouřlivého potlesku si muzikanti domů odnášeli pocit dobře vykonané práce, radost ze vzájemné spolupráce a těšení na příští společný koncert naplánovaný tentokrát do Strašic.
O týden později, tedy v sobotu 1.12.2012, dorazila německá výprava do Strašic. Tady je čekal bohatý doprovodný program za účasti zástupců obce a večer od 17 hod. společný koncert v místním společenském domě. Koncert po uvítání v obou jazycích zahájila známou uvítací fanfárou Strašická Pohodovka, které patřila první část koncertu. Kapela se blýskla zcela odlišným výběrem skladeb, než které předvedla v Německu. Druhá část koncertu patřila německému orchestru. Opět nezklamal a předvedl přesnou a dynamicky náročnou hru, kterou publikum ocenilo žádostí o přídavek. Třetí část koncertu opět patřila oběma kapelám. Na muzikantech bylo vidět, jak si společné hraní užívají. Atmosféra koncertu byla neopakovatelná a publikum ocenilo výkony muzikantů závěrečným potleskem ve stoje. Před odjezdem německé výpravy byla připravena v prostorách místní restaurace společná večeře, při které si obě strany slíbily pokračování ve vzájemné spolupráci.
J.P-I.C


24.11.2012

Strašická Pohodovka pokřtila své první CD
V neděli 4.listopadu se v 17 hodin rozbušilo srdce každého příznivce dobré dechovky. Strašická Pohodovka totiž zahájila svůj koncert, který byl spojen se slavnostním křtem zvukového nosiče této kapely. První polovinu koncertu samozřejmě vyplnily písničky, které Pohodovka pro posluchače připravila. Vystřídaly se zde skladby známé i zcela nové. Na konci první hodiny vystoupení se proběhl samotný křest CD, které bylo netradičně pokřtěno plzeňským pivem. Prý hlavně proto, že k němu mají všichni muzikanti daleko kladnější vztah, než k tradičně používanému sektu. Kmotry desky se stali pan Mgr. Jaroslav Kopejtko, redaktor plzeňského rozhlasu, který popřál jak kapele, tak desce hodně spokojených posluchačů a přislíbil brzké uvedení písniček na vlnách výše zmiňované stanice. Druhým kmotrem je starosta Strašic, pan Jiří Hahner. I on popřál desce šťastný start a dlouhý život. Pohodovce pak přislíbil zázemí a podporu. Druhou půli vyplnily opět písničky a spokojeným divákům vůbec nevadilo, že se koncert poněkud protáhl. Mnozí jeho návštěvníci si pak domů odnášeli zbrusu nové CD Pohodovky TEN STRAŠICKEJ KOSTELÍČEK.
krest noveho CD
Foto: Redaktor plzeňského rozhlasu Mgr. Jaroslav Kopejtko a starosta obce Strašice pan Jiří Hahner křtí CD Strašické Pohodovky Ten strašickej Kostelíček.4.11.2012

Zimní dvojboj
V létě jsme hráli na náměstí ve Zbirohu. Koncert byl součástí "Zbirožského kulturního léta" a na prosluněné náměstí si nás přišlo poslechnout přes dvě stovky lidí. Atmosféra úžasná, senzační. Čas ale letí a další hra na zbirožském náměstí se uskutečnila v rámci řemeslných trhů 28. října. Kdo ale mohl tušit, že matka příroda připravující se na zimu zakvedlá v plném hrnci se zimním počasím a pořádná porce jí vyšplíchne ven už na konci října. My jsme sice byli meteorology varováni, ale že to bude až taková sibérie, to jsme nečekali. Když jsme ráno vstávali, bubnoval do střech déšť a rtuť teploměru se krčila u pouhé dvojky. Než jsme se přesunuli na místo akce, slezla ještě o dvě čárky níž a my znělkou uvítali pár zkřehlých trhovců a nulu na teploměru. Dešťové kapičky se začaly proplétat mezi vločkami a během hodiny svůj boj s nimi úplně prohrály. Začalo sněžit. Zpočátku vločky na zemi svůj boj prohrávaly, ale stále se scvrkávající sloupec rtuti na teploměru jim pomáhal tak dlouho, až začaly v souvislé vrstvě přebarvovat všechno na bílo. Pohodovka se udržovala v provozuschopném stavu pomocí horkých nápojů s rumem i bez a pomocí humoru. Přežili jsme a pospíchali na další akci do Bušovic na vepřové hody. Tam už se naštěstí hrálo uvnitř a naše srdce i těla rozehřál ovárek s jelítky a jitrničkami.
Marťas

15.9.2012

Vážená redakce,
dechová hudba patří k naší zemi stejně, jako Karlův most, či Pražský hrad. Také náleží ke klenotům, které naši zemi zdobí. Architektonické skvosty však zůstávají a odolávají módním vlnám. Hudba ale není z kamene a tak se často stává, že po odeznění jedné módní hudební vlny už se na písně té předcházející zapomnělo. Je tedy od vás velmi pěkné, že jste se rozhodli tento žánr podporovat. I nám se dechovka líbí, proto jsme se rozhodli, podržet ji a pozvednout v našem kraji.
Uprostřed brdských lesů v okrese Rokycany leží malebné městečko Strašice. Tam, a v jeho okolí žije několik muzikantů, kteří se v loňském roce shodou okolností konečně sešli na jednom jevišti. Založili malou dechovou kapelu, a protože hudba je hlavně o dobré náladě a pohodě, nazvali ji Strašickou Pohodovkou. Ta zahrála poprvé na veřejnosti 26. 6. 2011 v kulturním domě ve Strašicích a od té doby její obliba v kraji neustále roste. Dokladem toho jsou nabídky k dalším a dalším produkcím, se kterými se po prvním vystoupení doslova roztrhl pytel. Je tedy až s podivem, že muzikanti stačili pro posluchače připravit podzimní koncert, na kterém zazněly povětšinou nově nacvičené skladby. Organizátoři koncertu požádali Jaroslava Kopejtka z plzeňského rozhlasu, o zveřejnění pozvánky na vystoupení Pohodovky. Tak se o této kapele dozvěděli i v Plzni a odtud také přišla pozvánka k natáčení. To se uskutečnilo začátkem prosince a za pár dní se písničky Pohodovky rozletěly k posluchačům po rozhlasových vlnách.
Říká se, že když dva lidé dělají totéž, nikdy to totéž není. Toto rčení platí i o muzikantech a jejich hraní. Všichni muzikanti z Pohodovky mají za sebou léta praxe v různých hudebních seskupeních a každý z nich si stále říkal, že to není ono, že to chce k notám přidat taky kus srdce. Hudba je totiž srdeční záležitostí, a pokud jde jen z not do hudebního nástroje a odtud k posluchačům, není a nemůže to být ono. Takhle asi probíhaly rozhovory v hospůdce U Andělů, kde padlo definitivní rozhodnutí, že se "srdcaři" sejdou na jednom jevišti a dají dohromady kapelu:
  • Ivoš Čermák bicí nástroje
  • Milan Polomský tuba, basová kytara
  • Jaroslav – Jaryn Pražan křídlovka – trubka
  • Jiří Roll – Rohlík křídlovka – trubka
  • Petr – bratr Čermák baryton – trombon
  • Václav Košař tenor – trombon
  • Ondřej Římek akordeon – klavír, klávesové nástroje
  • Martin a Bára Henyšovi zpěv

K výčtu nástrojů a obsazení je třeba podat ještě pár vysvětlivek. Muzikanti hrají přirozeně dechovku. A to jak klasickou (Poncar, Vacek, Vejvoda, Valdauf, Bláha,….), tak i současnou (Khás, Gurský, Pecha, Dvořák,…). Nebojí se ani lidové hudby z různých koutů naší vlasti. Protože jsou však mladí věkem i duchem, rádi zabrousí i do vod populární hudby. Jelikož moderní písně v tomto obsazení ztrácejí své kouzlo a nabývají na komičnosti (viz. moravské kroje, tuba, křídlovky, tenory a songy od ABBY….), neváhají pohodovkáři sáhnout po nástrojích odpovídajících hranému žánru.
Strašická Pohodovka hraje, a proto zatím nenašli muzikanti čas na natočení hudebního nosiče. Proto jsme si dovolili poslat do k Vám do rádia tyto řádky. K nim přidám ještě: www.pohodovka.ic.cz , kde se o účinkování Pohodovky v regionu dozvíte víc.
V současné době je většina kapely na hudebních kurzech v Chýnově (které také na stránkách Vašeho rádia zmiňujete) a tak doufám, že za výběr skladeb, které Vám přes úschovnu posílám, nebudu příliš plísněn. Všechny nahrávky jsou pořízené z živých vystoupení, a tak se na každé skladbě najde nějaký ten "škrábanec". Snad se nám podaří natočit CD během léta a potom,…. ale to je hudba budoucnosti a uvidíme, zda Vaše rádio o spolupráci se Strašickou Pohodovkou vůbec bude mít zájem.
S přáním pěkného dne a s úctou
Martin Henyš


15.4.2012

To jsme se zase povedli !!!
V neděli 15.dubna jsme úderem 17té hodiny nastoupili v plné parádě na jeviště strašického kulturního domu. V té době už bylo v sále plno a z různých koutů jeviště i zákulisí byly vyšťourávány další židle pro posluchače, kteří přišli na poslední chvíli. Velmi rádi jsme v sále přivítali muzikanty, kteří si přišli poslechnout, jak se dělá muzika u nás. Někteří přišli poprvé, ze zvědavosti, neboť se zvěsti o Pohodovce šíří jako lavina. Jiní už věděli, co můžou od nás čekat a tak přišli na jistotu. Stejně tak tomu je i s ostatními posluchači. Těch, kteří už nás znají je už hodně a právě ti přivádějí sebou posluchače stále nové. Potěšilo nás proto, že přijeli na náš koncert příznivci z Otročiněvsi, kde jsme hráli asi před měsícem. Neváhali za námi přijet skoro 60 kilometrů! Je to pro nás čest a velmi si toho vážíme.
Pustili jsme se tedy s chutí do hraní, a i když byla na programu velká spousta nových, dosud neohraných kusů, převládla brzy pohoda nad trémou. Ostatně právě nové skladby sklidily největší aplaus a přiváděly publikum do varu. Namátkou: Hraj, kapelo, hraj, Stůj při mně, lásko má, sólovka Jirky Gold River, vypalovačka pro bleskurychlé prsty našeho Ondry Dizzy Fingers i Babetta uzavírající první polovinu se setkaly s bouřlivým hodnocením obecenstva.
Ve druhé půli jsme se snažili ještě vše vygradovat a tak jsme začali hezky od podlahy, polkou Nestačí jen snít. Potleskem na otevřené scéně pak byla odměněna skladba Loudá se půlměsíc a snad se líbila i nově otextovaná klasika My way. Největší pecky však byly stále ještě v rukávu. Orchestrální polka pro tubu a baryton Zpěv krokodýla v podání Milana s Petrem se líbila moc, a když zahrál Ondra Bugatti step, bylo vidět shora z jeviště, jak mají posluchači v sále dlaně červené od tleskání. Taky skromný Ondřej nevěděl, kam s očima! Ovace si plně zasloužil, protože tempo, v jakém tuto obtížnou klavírní skladbu zahrál, bylo ďábelské! Ondra si pěkně vychutnával potlesk publika a my ostatní mu za oponou tiše záviděli. I na nás se brzy dostalo. V závěru valčíku Kdo za srdce dává, si s námi závěrečný refrén zazpíval celý sál s takovou chutí a intenzitou, že nám na jevišti běhal příjemný mráz po zádech. Dva přídavky a příslib dalšího koncertu příjemně naladily posluchače před cestou domů a i my jsme si před rozchodem slíbili, že takovýhle ohlas od publika nás vybičuje k další práci, která je vlastně pro nás radostí, zábavou a potěšením. A pokud ještě naše snažení přináší radost a pohodu do srdcí a duší našich příznivců, můžete se zase brzy těšit na další koncert Strašické Pohodovky! Na jeho přípravě už se pracuje!

1.4.2012

Pohodovka v Rokycanech
1.dubna, se v rokycanské sokolovně odehrálo zcela seriózní vystoupení Strašické Pohodovky. Kapela přijela na místo činu už hodinu a půl před samotným začátkem akce. Chtěli jsme mít dost času na postavení aparatury a na zvukovou zkoušku. Přece jen jsou Rokycany velkým městem a sál sokolovny je potřeba naplnit zvukem až po strop. Možná, že to zní poněkud rockersky a přehnaně, ale není tomu tak. Jen je to třeba uvést na pravou míru. Výkon muzikantů a zvukaře je vždy spojen a výsledný výkon je spoluprací obou složek. Muzikanti můžou hrát jako bohové a bude jim to prd platné, pokud bude za zvukařským pultíkem sedět nějaký utřifous. A naopak. Pokud se bude Pan Zvukař (úmyslně jsem použil obě písmena velká, abych zdůraznil um a důležitost zmiňované osoby) snažit "udělat" zvukově šumaře, bude to stát taky za starou bačkoru. Takže naplnit zvukem až po strop neznamená bigbítových 160 decibelů, ale jasný, zřetelný, srozumitelný, konkrétní a čistý zvuk všech nástrojů i zpěvu. A to na různých místech sálu a v takové intenzitě, aby to uchu lahodilo a duši pohladilo. A to je sakra kumšt!
No, takže jsme dorazili s 90ti minutovým předstihem a byli jsme překvapeni, že v sokolovně ještě u zadního vchodu otevřeno není. Další překvapení nás čekalo u hlavního vchodu, kde už první nedočkavci netrpělivě přešlapovali!!! Čtete dobře! Na Pohodovku se chodí hodinu a půl předem, abyste dostali pořádné místo! Postavili jsme aparát a než jsme se připravili ke zvukové zkoušce, bylo ¾ sálu zaplněno. Zahráli jsme si tedy jen kousíček jedné písničky a už jsme sklidili potlesk! Trochu nás to uvádělo v rozpaky a takové to rozechvění před začátkem koncertu bylo o to větší.
Po prvním zahřívacím kousku už se ale udička zasekla a podařilo se s obecenstvem navázat kontakt. My jsme pak z jeviště dolů házeli jednu písničku za druhou a ze sálu se nám vracel vřelý potlesk a úsměvy posluchačů. Když se potom při písničce U Rokycan rozburácela celá sokolovna zpěvem ze všech hrdel, zdálo se být dílo dokonáno. Obecenstvo bylo naše a my zase jejich! Už to vypadalo, že to nemůže jít dál, ale opak byl pravdou. Na řadu přišel blok sólových přednesovek a Jaryn se opřel do křídlovky v Písni svatého Valentýna! Já měl tím pádem chviličku volna.
Seběhl jsem tedy dolů do sálu a hned jsem ji koupil!!! Tu skladbu znám a vím, jak to Jaryn dokáže "položit", ale to, co jsem slyšel dole na sále mě dostalo. Samet, jemnost, pohlazení,…. hergot, proč je tak málo slov, kterými by to člověk mohl vyjádřit? Jako by mě někdo celého zabalil do jemňoučké sametové deky. Celým tělem se mi rozběhlo takové příjemné teplo, jako by tu deku někdo ještě nahřál u kamen. Nebo mi běhal příjemný mráz po zádech? Vůbec nevím, jak to popsat, ale to bylo ono!!! Sál byl toho zvuku plný, byl všude a byl moc příjemný. Nahoře na jevišti to bylo úplně jiné. Strohé, pracovní. To je samozřejmě taky dobře. Tam se musíme především slyšet navzájem. Zvuk musí být čistý a konkrétní. A byl. Ale dole, přátelé to byl nátěr! To bylo kouzlo. Škoda, že jsem se musel vrátit. Byl jsem si na zvuku během koncertu pochutnat ještě několikrát, protože kluci váleli ještě další orchestrální kusy. Gold River, Pařížský vítr, Hey Jude, Francouzské valčíky….
Myslím, že to byla velmi dobře vydařená akce. A závěrem zbývá jen dodat, že za zvukařským pultíkem seděl Pan Zvukař a Pan Muzikant Pan Petr Vojta. Díky Petře, tenhle koncert byl takový, jaký byl díky Tobě.
Za celou Pohodovku M.H.

24.1.2012

Zvesela do nového roku!
Tak zněl podtitulek nedělního "Sousedského posezení" v sále restaurace Pod jasanem v Kamenném Újezdě. Toto heslo beze zbytku vyplnila účinkující STRAŠICKÁ POHODOVKA. Muzikanti zprvu přidělali vrásky pořádající Marii Walasové, neboť se dostavilo o čtvrtinu více návštěvníků, než je kapacita sálu. Nedávné úspěšné vystoupení této nové kapely na vlnách plzeňského rozhlasu přilákalo nejen místní posluchače, ale přijeli příznivci pěkné muziky až z Mitrovic, Cheznovic, z Rokycan, Volduch a z okolních obcí. A tak taneční parket tentokrát zaplnily židle z kanceláří obecního úřadu, z knihovny i z domácností.
I když muzikanti takto spolu hrají zatím jen 7 měsíců, předvedli mistrovskou hru. Vynikající heligonkář Ondřej Římek, ale i Jarda Pražan, Jiří Roll, Petr Čermák, Václav Košař, Ivo Čermák a Milan Polomský dokázali přítomným, že každý hráč je bezvadným sólistou. Pořadem velmi pěkně provázel Martin Henyš z Hořovic, který se svojí dcerou Barborkou po celé odpoledne pěkně zpívali. O mých slovech se mohou čtenáři deníku přesvědčit první dubnovou neděli v Rokycanech v sokolovně, kde bude "STRAŠICKÁ POHODOVKA" účinkovat.
Miloš Chráska

11.12.2011

Pohodovka v Rozhlase
1.prosince 2011 jsme se o 15té hodině sešli ve studiu 1 Českého rozhlasu v Plzni. Ivoš si postavil "škopky" a jako první nastoupil ke zvukové zkoušce. Ještě ani neměl soupravičku celou pohromadě a už se mu dostalo pochvaly od zvukaře. "Hmmm, to je dobrý", ozval se zvukař, když Ivoš zkoušel funkčnost šlapky u velkého bubnu. " To je jiný kafe, než to, co jsme občas nuceni zvučit." Bicí, tuba, tenory, křídlovky, harmonika, zpěvy. V tomto pořadí jsme se nazvučili. Potom jsme si střihli jeden, dva kousky všichni dohromady, aby si mistři zvuku udělali obrázek o tom, co z nás leze.
Kluci koukali do not, ale my (zpěváci) jsme byli otočeni čelem k režii, či k hnízdu zvukařů, či co to za tou výlohou bylo. V každém případě jsme mohli postřehnout gesta uznání a úsměvy, jak ze strany moderátora, tak od zvukařů. Potom jsme šli od válu a čekali, jestli přijdou nějací posluchači. My jsme si sebou moc velkou klaku nepřivezli a tak to bylo na místních. Dobu čekání na pátou hodinu využil pan Kopejtko k sondování, koho bude během natáčení zpovídat, s kým udělá rozhovor. Všichni začali utíkat do koutů, na toalety, nebo ukazovat na mě. Jen Ondra statečně přislíbil (ač zjevně nerad) pár odpovědí.
Úderem páté to vypuklo. Sál byl úplně do posledního místečka zaplněný a my byli jako kapela představeni. Po vlažném potlesku jsme se pustili do hry a po první skladbě byl už potlesk podstatně silnější. Kluci hráli, jak nejlíp dovedli (ostatně jako vždycky) a bylo to švarné, (Jak se říká u nás v kapele.) Já jsem měl během každé mezihry mikrofon za zády a statečně jsem si odkašlával. 30.října na hře v Kříších na mě totiž sedla nějaká zákeřná choroba a ani dvoje antibiotika ji nedokázala úplně porazit. Dle obecenstva a jeho reakcí soudě jsme to ale zvládli všichni se ctí. Dostali jsme nahrávku a slíbili si, že to druhý den rozebereme u Čermáků na chatě. Tam taky vypijeme to pivo, které jsme si v rozhlase vyhráli. Myslím, že se nám vydařilo i výjezdní zasedání. Máme zase spoustu plánů do budoucna, tak nám držte palce, ať se povedou. Každý z nich totiž v sobě skrývá spoustu dalších písniček a vystoupení pro Vás – naše příznivce a posluchače.
Za Pohodovku Marťas
pohodovka v rozhlase

1.11.2011

Koncert ve Strašicích
V nedělní podvečer se strašický společenský dům naplnil. Zpočátku jen návštěvníky koncertu malé dechové hudby STRAŠICKÉ POHODOVKY. A že jich nebylo málo! Téměř 150 lidí si přišlo poslechnout, co že si pro ně muzikanti připravili. Někteří přišli na pozvání z plakátů, jiní už pospíchali najisto, za dobrou pohodou, Pohodovkou a jejími písničkami. Byli však mezi nimi i tací, které do sálu přilákalo pozvání hudebního redaktora, pana Jaroslava Kopejtka, poslané po vlnách plzeňského rozhlasu. Úderem páté hodiny odpolední zaplněný sál doplnila písničkami až po strop Strašická Pohodovka. Slyšet bylo písničky klasické lidovky (Ten večer májový, Dávno přešla doba, Stará lípa,…), krajové (U Rokycan, Plzeňské náměstí, Strašickej kostelíček,…), moderní dechové hudby (Pro maminku, Rozverná,…), i skladby jiných žánrů. Písničky ze soudku evergreenů (Život je jen náhoda, Loudá se půlměsíc,…) roztleskaly nadšené posluchače. Největším překvapením pro všechny přítomné však bylo sólové vystoupení na závěru první hodiny koncertu. Za klavírního doprovodu Ondry Římka přednesla Bára Henyšová ústřední melodii z velkofilmu Titanic. Oba protagonisté byli za svůj výkon odměněni bouřlivým potleskem. Podobných ovací se dostalo ve druhé půli koncertu Jaroslavu Pražanovi za procítěnou interpretaci sólové skladby pro křídlovku Večerní pobřeží. Věříme, že vydařený koncert zůstane ještě dlouho v myslích jeho spokojených návštěvníků. Posluchači se však už teď mohou těšit na vystoupení Strašické Pohodovky počátkem prosince na vlnách plzeňského rozhlasu.


27.10.2011

Ledy se hnuly!
S potěšením píšeme všem příznivcům Pohodovky následující zprávu. Neodpustím si ale trošičku napětí! Takže použiju známý kolotočářský slogan: A už se to točí, už se to roztáčí! Ledy se hnuly a Pohodovka má před sebou natáčení! A neví kam dřív skočit! Nikdo z nás zatím neví, které natáčení to bude! Chystáme natáčení desky. To už samozřejmě víte, ale co nevíte,….. Pohodovka 1.prosince obsadí nahrávací studio plzeňského rozhlasu a spolu s moderátorem a hudebním redaktorem Jaroslavem Kopejtkem bude připravovat pro posluchače třičtvrtěhodinový program! Všichni se moc těšíme, že Vám milí posluchači budeme moci zahrát a zazpívat i po rozhlasových vlnách!

Sice jsme si to plánovali trošičku jinak, ale člověk míní, život mění. Chtěli jsme natočit ve studiu desku a s ní potom podniknout invazi do rozhlasových stanic. Jak jistě víte, máme před sebou tuto neděli 30.10. koncert ve Strašicích a tak jsme Vás na něj chtěli pozvat prostřednictvím rozhlasu. Poprosili jsme tedy pana Kopejtka, zda by Vás nemohl na náš koncert pozvat. Asi za půl hodiny po odeslání e- mailu na jeho adresu volal Ivošovi a položil mu tuto úžasnou nabídku. Takže v jednání je termín natáčení desky a nevíme, co bude dřív! V každém případě je to pro kapelu lepší, než kdybychom neměli do čeho píchnout. Tak nám držte palce a my Vám v obvyklé pohodě s Pohodovkou zahrajeme na vlnách plzeňského rozhlasu!
pohodovka

5.10.2011

Zbirožské farmářské trhy zahájilo vystoupení Strašické Pohodovky
Od časného sobotního rána panoval v proluce u zbirožského náměstí čilý ruch. Stánky se pomalu plnily zbožím a na jevišti se připravovali muzikanti na své vystoupení. Počasí bylo jako malované. Zářijové sluníčko zvolna zahánělo ranní chlad a tak na pokyn pana starosty Jiřího Pražského byly úderem deváté hodiny první zbirožské farmářské trhy zahájeny.
Kapela začala vyhrávat a prostor před jevištěm se rychle zaplnil. I když pořadatelé přinesli další židle a lavice, přesto bylo i dost stojících posluchačů. Většinou přišli lidé ze zvědavosti, protože Strašickou Pohodovku dosud slyšel málokdo. Tato malá dechovka hraje veřejně teprve od června tohoto roku a tak není divu, když jsme mezi posluchači napočítali téměř desítku muzikantů, kteří si také přišli novou kapelu poslechnout. Slyšet byly písničky známé, i ty, které se těmito místy nesly poprvé. Muzikanti neváhali zabrousit i do jiných žánrů a proto si přišli na své i milovníci hudby 60tých let. Písničky Pohodovky přilákaly i sluníčko a tak se na zbirožském náměstí rozlévalo teplo jeho paprsků. Ty se proplétaly mezi tóny písniček a všechno se to míchalo s dobrou náladou a pohodou.
Přidáme–li ještě vůni opékaných klobás, tureckého medu, a čerstvých bylinek od různých stánků, máme atmosféru poslední zářijové soboty dokonale vykreslenou. Pokud jste nestačili v sobotu farmářské trhy na zbirožském náměstí navštívit, další možnost budete mít 15.října. Následující trhy oživí druhou listopadovou sobotu 15. listopadu od 9-12 hod. svým vystoupením opět Strašická Pohodovka a poslední jsou v plánu 10.prosince.
zbiroh

22.8.2011

O posvícení, všechno to voní, tak jako v apatyce!
Stylově, slovy této lidové písničky uvedla Strašická Pohodovka svoje posvícenské vystoupení tuto sobotu v sále PDA. Na vystoupení se nepřišli podívat lidé jen ze zvědavosti, ale tentokrát už přišli najisto, za kvalitní muzikou. Návštěvníci koncertu si mohli poslechnout jak písničky známé, tak i úplně nové, protože Pohodovka, od svého prvního koncertu (26.6.) udělala kus práce. Na samotný závěr zahrála i zbrusu novou skladbu, kterou dostali na své pultíky muzikanti teprve pár dnů před koncertem. Písničku na míru ušili kapele Miloslav Khás a Hana Koubová. Polka STRAŠICKÁ POHODOVKA sklidila od publika zasloužené ovace. Muzikanti byli rádi, že si tento potlesk mohla užít i v sále přítomná iniciátorka tohoto dárku a autorka textu. I když muzikanti nestačili ve vymezeném čase přehrát všechny plánované skladby, přesto se posluchačům líbilo.

Se Strašickou Pohodovkou se příště můžete setkat už 24.8. v 17 hodin v Rokycanech "Pod knihovnou" , nebo na farmářských trzích ve Zbirohu o měsíc později – 24.9.od 10 hodin.6.8.2011

Dodatek k poděkování ....
Bráno zepředu dozadu a zleva doprava ( z pohledu diváků). Když už jsme v tom vyzdvihování a chválení, nebylo by spravedlivé, nevzpomenout na sametové tóny linoucí se z baskřídlovek Petra Čermáka a Vaška Košaře. To dokáže pohladit po uších i po duši. Bez nich by nebyla Pohodovka Pohodovkou. Jarda Pražan svou křídlovkou i trubkou Zvuk kapely přiostřil a své sólové party přednesl tak, že roztleskal publikum během hrané skladby. Bez něj by Pohodovka nebyla Pohodovkou. Samozřejmě perfektně ladící dvojhlasy v trumpetové sekci, které jsou zásluhou Jirky Rola, také dělají Pohodovku Pohodovkou. Chválit blesku rychlé prsty Ondry Římka poletující s neuvěřitelnou lehkostí a elegancí po klapkách jeho nástroje, by bylo nošením dříví do lesa. Dodávají zvuku kapely tu správnou hustotu v přiznávce a v sólových skladbách vyvolávají bouřlivé ovace u publika. Bez Ondry by nebyla Pohodovka Pohodovkou. Že basa tvrdí muziku, je všeobecně známou pravdou. Záleží ovšem na tom, kdo za ní sedí. Tóny tuby musejí být čisté, konkrétní a toho docílit, není jednoduché. A Milan Polomský ji strká s lehkostí a elegancí. Bez něj by taky nemohla být Pohodovka Pohodovkou. A bubeník dodává svou hrou každé skladbě náladu. Výběr tempa je na něm a od tempa se odvíjí celkový dojem při přednesu skladeb. Do bubnů se dá mlátit, nebo na ně hrát. Ale Ivoš Čermák se s nimi mazlí. Každé pohlazení bubnu paličkou je odměněno tím správným zvukem se správnou sílou, barvou, razancí, jemností,..... Bez něj by Pohodovka taky nemohla hrát tak, jako na koncertě 26.6. ve Strašicích,......
A teď je to kompletní.


6.8.2011

Zvláštní poděkování
Zvláštní poděkování od muzikantů za vtipné a inteligentní průvodní slovo při našem povedeném prvním koncertu patří Martinovi Henyšovi, který také doprovodil celou kapelu kvalitním zpěvem spolu se svoji dcerou Bárou Henyšovou. Příjemným překvapením při koncertu byl pro nás zpěv Báry, která jakožto mladá začínající zpěvačka v dechovce vydržela cílevědomou přípravu při zkouškách a se vším si při koncertu nakonec s nadhledem poradila. Bára s Martinem měli příležitost stát a zazpívat si při tomto koncertu na pódiu poboku nestora lidové hudby a našeho dlouholetého kamaráda vynikajícího zpěváka Josefa Kabourka. Pepíku, Tobě také děkujeme, že jsi nám velmi pomohl a přijal naše pozvání. Když jste zazpívali, věděli jsme, že bude o dobrou náladu postaráno. Takže ještě jednou Vám moc děkujeme a těšíme se na další společná vystoupení.


11.-16.7.2011

Na hudebním táboře
Nadpis jsem použil úmyslně, protože komedii Prci, prci, prcičky II zná snad každý :-). V případě Pohodovky se však jednalo o vzdělávací akci. Až na jednu černou výjimku se Hudebních kurzů v Chýnově (jak zní oficiální název akce) zúčastnila celá kapela. Jedná se o týdenní kurzy, které si kladou za cíl frekventanty posunout v jejich hráčském, či pěveckém umění o nějakou tu příčku výš. Lektory těchto kurzů jsou profesionálové, odborníci na slovo vzatí. Ostatně kdo by chtěl vědět víc…: www.hudebnikurzychynov.eu Pro Pohodovku byl týden na kurzu i časem na nějakou tu zkoušku. Taky jsme tmelili kolektiv a kuli Pohodovkové pikle na další období. Vybírali jsme písničky do repertoáru a domluvili se na natočení zvukového nosiče. Teď je sice doba dovolených, ale od půlky srpna na tom začneme intenzívně pracovat. Při natáčení CD zkušenosti z kurzů určitě zúročíme. Jestli půjde všechno dobře, mohli bychom mít výsledek našeho snažení už pod vánočním stromečkem.
hudebni kurz

27.6.2011

První koncert Pohodovky
Tak máme za sebou premiéru a musím přiznat, že její průběh nás velmi mile překvapil. Přišlo si nás poslechnout hrozně moc lidí. Sál společenského domu byl plný a už to nás moc potěšilo. Zároveň jsme cítili i trošku obavy, jak to celé dopadne. Po znělce z nás tréma spadla a všichni jsme se moc snažili, abychom dělali čest jménu kapely. Pohoda se opravdu dostavila a reakce lidí byly přímo fantastické!!! Při závěrečném "standing ovation" nám všem běhal mráz po zádech! Děkujeme všem za vřelé přijetí Strašické Pohodovky a už se těšíme na další setkání s Vámi. Na našich stránkách se určitě brzy objeví termíny dalších akcí.(Foto z akce naleznete v sekci Fotogalerie)
27.6.2011

More Website Templates @ Templates.com!